Policjant z Nowego Sącza podczas Tour de Pologne Amatorów


Czterech przedstawicieli małopolskiej policji wzięło udział w niedzielnym wyścigu Tour de Pologne Amatorów. Sierż. szt. Maksymilian Gierach z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, Dariusz Bulanda z KMP w Nowym Sączu, podkom. Łukasz Czyż z KMP w Krakowie oraz asp. Jacek Palka z KPP w Limanowej wystartowali z Bukowiny Tatrzańskiej kilka minut przed godziną 10. Zmagali się nie tylko z niezwykle wymagającą trasą, gdzie suma przewyższeń zbliżała się do kilometra, ale także z fatalną pogodą. Nieustannie padał deszcz, a temperatura spadła do 12 stopni.

Pierwszy na niemal 40- kilometrowej trasie zameldował się Sebastian Druszkiewicz z In Mogilany Cycling Team, który pokonał pętlę wokół Bukowiny Tatrzańskiej w czasie 00:58:33. Spośród policyjnej drużyny cała czwórka ukończyła wyścig z czasami: Maksymilian Gierach 01:10:20, Dariusz Bulanda 01:17:14, Łukasz Czyż 01:24:40, Jacek Palka 01:26:27; co dało drużynie małopolskiej policji 14 miejsce spośród 47 startujących drużyn. Najlepsze indywidualne miejsce zdobył Maksymilian Gierach (48. spośród blisko 1500 startujących), kolejni odpowiednio 144. (D. Bulanda), 313. (Ł. Czyż) oraz 365. (J. Palka).

– Na zjazdach było bardzo ślisko, pojawiły się kamienie, drogi zamieniały się chwilami w rwące potoki. Ważniejsze było bezpieczeństwo niż dobry wynik. Podjazdy pod Ząb, Gliczarów i Bukowinę pokonałem w niezłym tempie, od Gliczarowa jechaliśmy razem z Jackiem. Zostały siły na finisz. Kibice jak zwykle nie zawiedli – mówił na mecie podkom. Łukasz Czyż z krakowskiej policji.

dbulandaNa starcie tegorocznego Tour de Pologne Amatorów stanęło ponad 1500 zawodników. Wyścig ukończyły 1044 osoby. Co ciekawe, popołudniowy etap dla zawodowych kolarzy, którego długość skrócono do 70 kilometrów, został odwołany przez organizatorów po pokonaniu jednej pętli. Powodem była… fatalna pogoda. Oprócz deszczu i zimna pojawiła się mgła.

Był to trzeci start drużyny małopolskiej policji w Tour de Pologne Amatorów.

Dariusz Bulanda: pracownik Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Przygodę z kolarstwem rozpoczął w 1980 roku Przez kilka lat reprezentował barwy sądeckiego klubu „START”. Uczestnik wielu wyścigów i maratonów kolarskich, w 1988 roku po raz pierwszy wystartował w formule non- stop, gdzie przez 24 godziny Przejechał wówczas w czasie 24 godzin około 750 km. W latach 2005 – 2006 uczestniczył w Otwartych Mistrzostwach Europy Środkowej w kolarstwie szosowym rozgrywanych na terenie Słowacji oraz Polski. Wyścig  w 2005 roku ukończył na 25 pozycji w swojej kategorii wiekowej, natomiast rok później uplasował się na miejscu 13. W czerwcu 2006 roku reprezentując Komendę Miejską Policji w Nowym Sączu uczestniczył w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w Kolarstwie Szosowym, podczas których wywalczył tytuł II Wicemistrza Polski. Od 2005 roku jest członkiem Sądeckiego Towarzystwa Cyklistów, w barwach  którego uczestniczył w kilkunastu wyścigach zorganizowanych dla kolarzy z licencjami „MASTERS”. W latach 2012 i 2014 startował „Karpackim Maratonie Rowerowym” organizowanym w cyklu „Road Maraton”, gdzie w swej kat. zajął odpowiednio 8 i 11 miejsce. W 2013 roku wziął udział w wyścigu „Wyszehradzki Rajd Kolarski”. Startowało w nim około stu zawodników, a ukończyło około 80. Wyścig rozegrano na trasie z Budapesztu do Krakowa. Na mecie w Krakowie zameldował się po ponad 17 godzinach jazdy non stop zajmując 48 pozycję. Rocznie na rowerze przejeżdża około 20 tysięcy kilometrów.

Źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu
Fot.: profil Facebook Dariusza Bulandy